Tuchorzacy

Zespół powstał w 1995 r. na bazie istniejącego wcześniej chóru męskiego, działającego przy parafii św. Trójcy w Tuchorzy. Początek istnienia chóru to druga połowa lat 40-tych XX wieku.. W przeszłości najważniejszą osobą, która kształtowała przez lata chór, nadawała mu główny styl i charakter, był niewątpliwie organista Jan Lisiewicz. Następnymi nauczycielami i dyrygentami, których warto i należałoby wspomnieć, byli Edward Michor i Stanisław Wower, a do 1995 r. – Mieczysław Kowalewski. To głównie osobom prowadzącym zespół „Tuchorzacy” zawdzięczają solidność, obowiązkowość, a nade wszystko pasję śpiewania.

W sierpniu 1995 roku dwaj śpiewacy z tej grupy – Edward Buda i Leon Wawrzyński, zdecydowali się podjąć trud stworzenia zespołu śpiewaczego. Kierownikiem muzycznym został Marian Wawrzyński, a sprawami organizacyjnymi zajął się Jan Wielgosz.

Rozpoczęto szukanie nowych członków zespołu, tworzenie repertuaru, wymyślanie nazwy…

Zespół „Tuchorzacy” działa na dwóch płaszczyznach – jako grupa śpiewacza i chór męski. Jako grupa śpiewacza wykonuje piosenki biesiadne, ludowe, patriotyczne, wojskowe, regionalne; jako chór męski 4-głosowy – pieśni religijne, kościelne, kolędy i pastorałki oraz pieśni patriotyczne.

W skład zespołu wchodzą sami mężczyźni w wieku od 16 do 80 lat, a więc oprócz seniorów świecących przykładem i śpiewających zawsze „dobrą nutą”, są również ludzie młodzi, którzy (miejmy nadzieję) spowodują, że zespół nigdy nie przestanie śpiewać. Ze względu na szeroki repertuar, zespół uczestniczy w wielu koncertach, przeglądach, konkursach itp.

Jednym z bardziej znaczących był udział w finale Ogólnopolskiego Przeglądu Kolęd i Pastorełek w Będzinie w 2000 roku. „Tuchorzacy” byli też laureatami przeglądu zespołów śpiewaczych Polski południowo-zachodniej w Szprotawie i Gościeszowicach. Zespół występował też w Kamieniu Pomorskim na „Ottonaliach”, a nawet w Niemczech w Luben na przeglądzie chórów i orkiestr dętych oraz na Festiwal Pieśni nad Solczą ( Litwa). Tuchorscy panowie mają niezliczoną ilość razy występowali z okazji dożynek wiejskich, gminnych, czy powiatowych. Nieobce im są też koncerty chóralne w kościołach Kamienia Pomorskiego, Kłodzka, Gostynia, Kościana, Śremu, Wolsztyna i wielu innych miejscowości. W styczniu 2013 roku zespół otrzymał tytuł „Zasłużony dla Gminy Siedlec”. Oprócz tego szczycą się organizowaniem biesiad. Robią to w sposób perfekcyjny.

Przewiń do góry Skip to content