KROPLE NASERCOWE monodram muzyczny Marty Andrzejczyk

Marta Andrzejczyk z Janiną Tomaszewską – autorki scenariusza monodramu muzycznego KROPLE NASERCOWE, zakradają się do snu, który śni podczas swojej ostatniej operacji serca -Halina Poświatowska (polska poetka, autorka słynnych  liryków miłosnych, chora na  niedomykalność zastawki). Akcja monodramu umiejscowiona zostaje w SENatorium Otwartego Serca. Sen Haliny, pozbawiony jest chronologii zdarzeń, charakteryzuje się absurdalnymi zwrotami akcji.  Pojawiają się w nim rożne postaci, z którymi Halina prowadzi dialog.  Jak to bywa w sennej malignie, można dać się uwieść konsultantce ds. suplementów, jak i relaksacyjnemu głosowi guru medytacji. Gdy bohaterka błądzi w labiryncie snu, znajduje ukojenie w słowie śpiewanym, odpoczywa w piosenkach. Bo serce trzeba odżywiać, dać się mu prowadzić, podążać za jego głosem. Przypominamy w tym monodramie o słuszności patrzenia i kierowania się w życiowych wyborach – uczuciami.

Marta Andrzejczyk – olsztynianka, pieśniarka, animatorka społeczno-kulturalna (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski), menadżerka kultury (Uniwersytet Warszawski), studentka Pedagogiki Teatru (Uniwersytet Warszawski), aktorka Białego Teatru w Olsztynie, monodramistka.

W latach 2007-2011 aktorka Teatru Kreatury z Gorzowa Wlkp. W latach 2002-2004
w Teatrze Pantomimy Olsztyńskiej, adeptka Olsztyńskiego Teatru Rapsodycznego. Nagradzana w dziedzinie piosenki i aktorstwa, stypendystka Ministra Kultury i Sztuki, Ministra Edukacji Narodowej i Sportu, Marszałka Województwa Warmińsko – Mazurskiego oraz Prezydenta Olsztyna. W 2019 wyróżniona Odznaką Honorową za zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego. W 2012 nagrodą przyznawaną przez Fundację Środowisk Twórczych w Olsztynie Talent Roku. Nagroda Prezydenta Miasta Olsztyna za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury w 2009. Człowiek Teatru 2007 nagrodzona przez Towarzystwo Kultury Teatralnej w Olsztynie za wybitne osiągnięcia w upowszechnianiu kultury teatralnej.

Monodramy: Letnie małżeństwo (2008), Spadanie też jest formą lotu, Kim jest Wiera Gran (2011), Śpiewająca kura domowa (2018).

Janina Tomaszewska reżyserka teatrów nieinstytucjonalnych. Od lat związana z olsztyńskim Biały Teatrem gdzie reżyserowała spektakle: Salome, Ziemia jałowa, Raz na stole raz pod stołem, 3D, PÓŁPIEŚNI, Gra: Zamek, Po nitce do pępka, Kolebka do wynajęcia. Od lat współpracuje ze Stowarzyszeniem Scena Babel, uczestnicząc w projektach i działaniach. Na stałe związana z Lidzbarkiem Warmińskim. Mieszka i tworzy w Stryjkowie.

Scenariusz: Janina Tomaszewska, Marta Andrzejczyk inspirowany życiem  i twórczością Haliny Poświatowskiej

Reżyseria: Janina Tomaszewska

Wiersze: Halina Poświatowska

Muzyka i aranżacje piosenek: Piotr Banaszek

Piosenki: Maria Jenny Burniewicz

Głosy z off: Marcin Kiszluk, Michał Sabat, Janina Tomaszewska

Przewiń do góry Skip to content