KONCERT zespołu Trio TAKLAMAKAN

Zapraszamy na kolejny koncert w ramach cyklu „W pół do kultury„. Tym razem na siedleckiej scenie wystąpi Trio TAKLAMAKAN – trzech wspaniałych muzyków – Jan, Andrzej i Michał.

Trio Taklamakan
Koncertujemy od czerwca 1998 r. Każdy z nas ukończył Akademię Muzyczną i przy pomocy swojego klasycznego instrumentu i wykształcenia idzie przez życie, jednak od początku wspólnej działalności w Trio konsekwentnie unikamy głównego nurtu muzyki klasycznej, szukając własnych dróg i ścieżek prowadzących do serc słuchaczy.


Dlaczego Taklamakan?
Przez mumie…
W latach 70. ubiegłego wieku odkryto na pustyni Takla Makan (obszar zachodnich Chin), nadzwyczaj do-brze zachowane mumie ludzkie odziane w kolorowe spódnice, buty, pończochy i kapelusze. Ludzie ci byli przybyszami z zachodu, z Kaukazu. Wielu antropologów uważa ten fakt za dowód istnienia w przeszłości multietnicznej cywilizacji, w obrębie której plemiona z różnych stron świata handlowały, poznawały się przy posiłkach, a może nawet wspólnie grały i śpiewały. Jedwabnym Szlakiem wędrowały w obu kierun-kach nie tylko towary, ale także idee i technologiczne innowacje; łączyły się cywilizacje, przyczyniając się do rozprzestrzeniania kultur i wierzeń, migracji ludności i krzyżowania ras.


Wielokulturowość i multietniczność są dla nas szczególnie ważne.
W jaki sposób tworzymy swoją muzykę?
Poprzez zabawę muzycznymi klockami…
Klocki to najwspanialsza zabawka. Można z nich budować nowe, cudowne światy – może nielogiczne, ale za to zaskakujące, zabawne, nieoczywiste, a nawet… piękne.
Nasze „klocki” to najlepsze elementy tanga, czardasza, muzyki bałkańskiej czy klezmerskiej. Jeśli np. melodia znanego tanga układa się nam w bałkańskim rytmie 7/8, to… gramy tango na 7/8. Są też klocki z intrygującą harmonią, frapującym tematem, rockowym riffem czy swingującym basem… – bierzemy wszystko, co nas porusza. Łączymy różne nurty. Improwizujemy. Można by powiedzieć, że ogranicza nas jedynie wyobraźnia, ale byłaby to tylko część prawdy, bowiem dużą rolę pozostawiamy przypadkowi. A przypadek – w odróżnieniu od wyobraźni – nie zna ŻADNYCH ograniczeń


Zespół tworzą:
Jan Romanowski – skrzypce
Wykładowca bydgoskiej Akademii Muzycznej. Jako wykonawca odkrywa niepoznane szlaki w polskiej mu-zyce skrzypcowej, podróżując między kaprysami Duranowskiego, a skrzypcami barokowymi, nagrywaniem i koncertowaniem – zawsze z tą samą, techniczną wirtuozerią. Współpracując z Goranem Bregovićem, TEATREM ÓSMEGO DNIA czy Hanną Banaszak poznał niejeden zakątek świata i niejedną publiczność.


Andrzej Trzeciak – wiolonczela
Muzyk i animator kultury. Współzałożyciel KWARTETU JORGI. Poszukując muzycznych nieoczywistości wędruje krętą ścieżką: od filharmonii po muzykę folkową i nagrania z zespołami rockowymi, od scen koncertowych i teatralnych po radio i telewizję, od poznańskiej „STAJENKI PEGAZA” po opalenicki MGOK „TAKLAMAKAN”…
W trakcie koncertów Tria często prowadzi publiczność przez około muzyczne opowieści.


Michał Karasiewicz – fortepian
Kształcił się na poznańskiej Akademii Muzycznej, tam też edukuje kolejne pokolenia muzyków. Ceniony przez wybitnych solistów kameralista, który szczególnie upodobał sobie muzykę wokalną i skrzypcową. Jego improwizacyjna wirtuozeria jest powodem kolejnych zaproszeń do realizacji przeróżnych projektów artystycznych, w tym także nagrań studyjnych.

Przewiń do góry Skip to content